31.01.2012 – wieczór z Szymborską

Alebabki kochają książki – powieści, opowiadania, ale ten wieczór postanowiły poświęcić poetce, wielkij poetce, Wisławie Szymborskiej. Spotkały się w bibilotece, ale o dziwo drzwi były zamknięte. Coś dziwnego, pani dyrektor, zawsze taka obowiązkowa, punktualna, spóźnia isę, to do niej niepodobne. To na pewno jakis dziwny znak… Wreszcie jest… Na ten wyjątkowy wieczór – przewodnicząca Basia przyniosła tort z dedykacją „Szymborska Alebabką”. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji życia poetki.

Wisława Szymborska „DAMA”, która jest „wielkim poetą” jak określają ją krytycy. Jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury. Urodziła się w 1923 roku w Bninie pod Poznaniem. W wieku 8 lat znalazła się w Krakowie…
Dowcip, lekkość i mądrość wierszy Wisławy Szymborskiej uwodziły i uwodzą nie tylko polskich czytelników. Utwory poetki przetłumaczono na wszystkie języki europejskie, a także na hebrajski, chiński, japoński. Po przekładach pojawiły się nagrody. Uhonorowano poetkę w Niemczech, Austrii i w końcu w Szwecji. najważniejszą nagrodą literacką na świecie – NAGRODĄ NOBLA.
Była skromnym, ceniącym sobie prywatność dzieckiem…
Z powagą i zadumą recytowałyśmy wiersze Szymborskiej. Ania przytoczyła niektóre z limeryków i opowiedziała o pasji ich tworzenia. Spotkanie potwierdziło jak piękne utwory wyszły spod pióra poetki, z jak ogromnym wyczuciem, znajomością otaczającej nas rzeczywistości komentowała otaczający nas świat.

A jednak to był znak. Następnego dnia Alebabkidowiedziały się, że poetka 1 lutego odeszła na zawsze. Ze szczerym żalem Alebabki pożegnały swoją ulubioną poetkę. To ogromna strata sla polskiej kultury.

„Poeci nie umierają. Poeci mówią, ja wrócę do tych, co wiersze czytają.”

Owego wieczoru Alebabki nieświadome, żegnały swoją POETKĘ.

Ula Masłowska / 31.01.2012