„Małych miasteczek portret własny” – podsumowanie projektu

„Małych miasteczek portret własny” to projekt, którego celem było utworzenie miejsc tożsamości lokalnej zróżnicowanej kulturowo społeczności Miasta i Gminy Cybinka. W październiku ubiegłego roku grupa twórców Malarskiego Kręgu działająca przy Bibliotece Miejskiej wraz z młodzieżą Zespołu Szkół w Cybince rozpoczęła poszukiwania tożsamości. W ramach tych „poszukiwań” odbywały się lekcje otwarte w Zespole Szkół i Bibliotece, które przybliżyły młodym ludziom historie przodków.

W sentymentalną podróż po Polesiu zabrali nas panowie Bolesław Przepióra i Eugeniusz Niparko. O trudnej lekcji historii związanej ze zsyłką na Syberię opowiadał pan Władysław Lutkiewicz. Państwo Małgorzata i Andrzej Lenartowie i pan Tadeusz Jaworski poprzez wyjątkową aktywność artystyczną przybliżyli kulturowe zwyczaje i tradycje. W trakcie realizacji projektu do grona wystawiających malarzy, z pięknymi, bardzo kobiecymi pracami dołączyła pani Urszula Mokrzyńska. To Oni poprzez swoją działalność artystyczną, społeczną, kulturalną oddziaływują na nas TU MIESZKAJĄCYCH. To właśnie ONI przez historię i teraźniejszość tworzą naszą tożsamość.

Wystawę w czytelni biblioteki można oglądać do 8 września.

Anna Przepióra / czerwiec 2013

Projekt finansowany przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum