O poleskich łapciach i nie tylko

Kolejnym gościem „lekcji otwartych” realizowanych w szkole w ramach projektu „Małych miasteczek portret własny” był pan Bolesław Przepióra. Spotkanie miało miejsce w auli Zespołu Szkół w Cybince. Uczestnikami spotkania byli uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Pan Bolesław wystąpił w poleskim stroju, obuty w poleskie łapcie, które sam po mistrzowsku wykonał, a zrobił je tak:

„najpierw trzeba naciąć paski z kory łozy i zaopatrzyć się w deseczki na stelaż, a potem wystarczy wiedza i trochę zręczności, żeby w godzinę upleść wygodne obuwie”.

Po opowieściach jak się robi „mega ekologiczne” buty, pan Bolesław opowiadał o zwyczajach i tradycjach Poleszuków, o tym co jedli, w co się bawili, jak mieszkali, no i o czasach wojny, które na zawsze pozostaną w pamięci. Pan Bolesław wykazał się również niesamowitą muzykalnością, w przerwach między opowieściami śpiewał poleskie pieśni i grał na ustnej harmonijce. Jego pogodne pełne energii podejście do życia udzieliło się wszystkim uczestnikom, którzy z uśmiechem na twarzy serdecznie panu Bolesławowi dziękowali.

Anna Przepióra / kwiecień 2013