Poleskie klimaty na wyciągnięcie ręki…

Dnia 6 marca 2013r. realizatorzy projektu „Małych miasteczek portret własny” wzięli udział w zwiedzaniu Poleskiego Muzeum w Białkowie. Po niewielkim poleskim skansenie oprowadzał pan Eugeniusz Niparko. Zwiedzający mogli zobaczyć chatę krytą strzechą, malutki chlewik, urokliwe ule, narzędzia rolnicze i wiele innych niespotykanych już przedmiotów, dla nas bardzo tajemniczych. We wnętrzu muzeum Towarzystwa Polesia i Białkowa odbyła się swoista lekcja historii. Nasz Gospodarz opowiadał o życiu, kulturze i obyczajach Poleszuków. Pokazywał przeróżne eksponaty: oryginalną kołyskę, hafty, stuletnie stroje, dokumenty i książki. Wycieczka do „Krainy” Poleszuków stała się inspiracją dla naszych artystów do malarskich wyzwań.

Anna Przepióra / 06.03.2013