Adam Czopek. Dziennikarz, publicysta, kolekcjoner

9 października Gościem Biblioteki był Pan Adam Czopek z małżonką Renatą, były mieszkaniec Cybinki, człowiek na co dzień obracający się, wśród gwiazd muzyki operowej.

Dziennikarz, publicysta, kolekcjoner.

Od ponad dwudziestu lat publikuje recenzje operowe w prasie codziennej i fachowych dziennikach muzycznych. Zajmuje się publicystyką muzyczną. Jest autorem wielu opracowań monograficznych zamieszczonych w programach wydanych przez Teatr Wielki w Poznaniu, Łodzi, Operę Wrocławską Filharmonię Kielecką oraz folderach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Zainteresowania operowe Adama Czopka w większości skupiają się na Giuseppe Verdim, Richardzie Wagnerze, Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie i oczywiście twórczości kompozytorów polskich. Ma w swoim dorobku szkice monograficzne poświęcone wszystkim operom Giuseppe Verdiego oraz Ryszarda Wagnera. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w kolekcjonerskiej pasji, której się poświęca od ćwierćwiecza. Na całym świecie poszukuje i sprowadza sobie tylko znanymi sposobami plakaty, afisze, zdjęcia i programy z przedstawień wspomnianych kompozytorów. Kolekcja plakatów to ponad tysiąc sztuk. Wielu przyjaciół i bliskich znajomych wie, że największą frajdę można sprawić Adamowi Czopkowi przywożąc z zagranicznych wojaży w prezencie plakat.

AUTOR książek:

  • Krystyna Jamroz – Wielka dama polskiej opery
  • Polacy w świecie wielkiej opery
  • Krystyna Jamroz – życie dla sceny
  • Świętokrzyskie soprany, tenory i basy
  • Polacy na wielkich scenach operowych świata
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Gościa, byłego mieszkańca, powitał burmistrz Roman Siemiński. Podarował książkę Pocztówki z Cybinki. Spotkanie odbyło się w klimacie wspomnień. Na sali były obecne osoby pamiętające dawne szkolne lata. Nasz gość opowiadał o zainteresowaniach muzyką operową, książkach które napisał, znajomości z gwiazdami opery, kondycji muzyki klasycznej w dzisiejszych czasach. Grupie Alebabki, która jest stałym bywalcem teatrów muzycznych i operowych podarował plakat z autografem Grażyny Brodzińskiej i jej męża Damiana Damięckiego, na koncercie której były w minionym roku. Dziękujemy pani Małgorzacie Lenart z małżonkiem Andrzejem za wsparcie w organizacji spotkania z bratem Adamem.