Jan Nowicki – DKK

Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cybince 16 kwietnia gościliśmy na spotkaniu autorskim wybitnego aktora Jana Nowickiego. Jan Nowicki nie tylko opowiadał o swoich pisarskich doświadczeniach, ale również o blaskach i cieniach pracy scenicznej. Podkreślił, że literatura zawsze była mu bliska. Jak stwierdził, gdyby nie został aktorem na pewno byłby pisarzem. Przełomowym momentem, kiedy to na poważnie zajął się pisaniem, była śmierć przyjaciela – Piotra Skrzyneckiego, twórcy Piwnicy pod Baranami. W ciągu roku od tego zdarzenia powstała książka Między niebem a ziemią, będąca zbiorem listów skierowanych do zmarłego i odpowiedzi adresata. Do tej pory Jan Nowicki opublikował sześć książek. Jego ostatnia Białe Walce to napisana, z dużą dawką humoru, opowieść o przemijaniu. To pochwała starości, która wcale nie jest taka zła. Jest czasem, kiedy człowiek powinien być szczęśliwy i cieszyć się pełnią życia.

Podczas spotkania aktor zachęcał do częstego obcowania z literaturą. Czytanie książek porównał do fruwania, do euforii jedynej w swoim rodzaju, do wielokrotnego przeżywania życia. Jan Nowicki oczarował uczestników swoją bezpośredniością, życzliwością i humorem. Miał czas dla wszystkich – każdy mógł z nim porozmawiać, podpisać zakupioną książkę, zrobić zdjęcie. Na pamiątkę tego ważnego dla mieszkańców Cybinki wydarzenia, nasz wyjątkowy gość otrzymał, wydaną przez bibliotekę monografię „Pocztówki z Cybinki”.Wydarzenie dofinansowane w ramach DKK.

16.04.2015