UWAGA – Do biblioteki z kartą czytelnika

Uwaga - karta czytelnika 2015 banner

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cybince można już odbierać karty czytelników. W bibliotece od września funkcjonuje elektroniczny system wypożyczania książek MAK+.

Rejestracja czytelników do nowego systemu wymaga osobistego stawienia się w bibliotece lub z prawnym opiekunem w przypadku nieletnich. Od pierwszego września biblioteka wydaje karty czytelników (bezpłatnie), z którymi teraz odbywa się wypożyczanie i oddawanie książek. Odwiedzając bibliotekę należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Na karcie znajduje się numer oraz kod kreskowy, który przypisany jest do danych osobowych czytelnika. – Dzięki spersonalizowanej karcie każdy ma dostęp do własnego konta bibliotecznego. W każdej chwili może sprawdzić wypożyczone książki i termin ich zwrotu. Może także wyszukać w systemie interesującą go pozycję.

Dostęp do konta możliwy jest po zarejestrowaniu (trzeba podać numer PESEL i numer swojej karty bibliotecznej), a następnie zalogowaniu na stronie
www.makplus.pl.

Dzięki nowemu systemowi, jeśli podczas rejestracji w bibliotece podaliśmy adres mailowy, otrzymamy powiadomienie o terminie zwrotu książek, albo o tym, że zarezerwowana książka czeka w bibliotece. Jednak na jej odebranie jest tylko trzy dni i trzeba liczyć się z tym, że po tym terminie książka może zostać wypożyczona komuś innemu.

Pilnować teraz trzeba terminów zwrotów, bo za przetrzymywane pozycje, system nalicza kary pieniężne. Książki wypożyczane są na 30 dni (tak jak do tej pory). Telefonicznie można przedłużyć termin zwrotu, jeśli dana pozycja nie jest zarezerwowana. System MAK+ zintegrowany jest z serwisem „Lubimy czytać”, dzięki czemu istnieje dostęp do ocen książek sporządzonych przez największą społeczność czytelników w Polsce.

W przypadku zgubienia lub zniszczenia karty bibliotecznej, za wydanie nowej trzeba będzie zapłacić 5 zł.

Bibliotekarze przepraszają za tymczasowe niedogodności z tym związane.

październik 2015