Wigilijne dania – przepisy bibliotekarzy

Tak jak obiecaliśmy naszym czytelnikom, poniżej zamieszczamy przepisy na wigilijne potrawy, o których mowa była w audycji poprzedzającej Gminne kolędowanie „Nim Gwiazdka zabłyśnie”.
Przepis na najlepszą wigilijną zupę z karpia z rodzynkami (na 8 – 9 porcji)
Składniki:
- 6 – 7 kręgosłupy z karpia
- 8 – 10 głów karpia (na głowę ok. szklanki wody)
- 600 g filetów z karpia
- włoszczyzna (bez kapusty)
- 2 – 3 goździki
- 6 – 8 ziaren ziela angielskiego
- 6 – 8 ziaren pieprzu
- 8 łyżek kwaśnych powideł śliwkowych
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 200 g rodzynek
- 1 i 1/2 kieliszka białego wytrawnego wina
- 1 i 1/2 szklanki śmietany
- 2 surowe żółtka, sól do smaku
Przygotowanie:
Umyte i wysuszone filety z karpia natrzyj solą i skrop sokiem z cytryny. Owiń folią i włóż do lodówki na 2 – 3 godziny. Z głów usuń oczy i skrzela, dokładnie umyj i natrzyj solą. Podobnie zrób z kręgosłupami. Zagotuj wywar z włoszczyzny, cebuli, dodaj korzenie, włóż głowy i kręgosłupy, doprowadź do wrzenia a później gotuj na niewielkim ogniu 40 – 45 minut, po czym przecedź wywar.Filet z karpia włóż do rondla, zalej gorącym, przecedzonym wywarem i gotuj na niewielkim ogniu ok. 20 minut. Wyjmij go delikatnie, usuń ości i pokrój na niewielkie kawałki.Rodzynki zalej winem i zostaw na kilka minut. Do wywaru dodaj miód, sok z cytryny, powidła śliwkowe i rodzynki, wymieszaj, zagotuj i zagęść śmietaną wymieszaną z rozkłóconym żółtkiem. Włóż rybę, podgrzej ale już nie zagotowuj.
Świąteczny przysmak większości z nas. Sałatka śledziowa z dodatkiem jabłka posmakuje niejednemu smakoszowi.
Składniki:
- 600g śledzi solonych
- 1 jabłko zwykłe, 1 reneta
- 700g śmietany 18%
- 2 duże cebule
- 3 łyżki majonezu
- sól, pieprz, cukier, kwasek cytrynowy – do smaku
Sposób przygotowania:
Śmietanę wraz z majonezem przekładamy do miski, mieszamy. Dodajemy pokrojone na małe cząstki przepłukane w zimnej wodzie śledzie, starte na średnich oczkach jabłka oraz drobno pokrojoną cebulę. Jeżeli nie mamy w domu jabłek renet, to dajmy dwa zwykłe. Mieszamy. Doprawiamy do smaku przyprawami: solą, pieprzem, cukrem oraz kwaskiem cytrynowym.
Oto sprawdzony przepis na uszka z kapustą i grzybami
Farsz:
- 1/2 kg kiszonej kapusty
- garść suszonych leśnychgrzybów
- 1 cebula
- olej, sól, pieprz
Ciasto:
- 1/2 kg mąki
- 1 szklanka ciepłej wody
- sól
Sposób przygotowania:
Kapustę płuczemy, siekamy i gotujemy do miękkości. Grzyby namaczamy około godziny, następnie gotujemy i kroimy na małe kawałki. Cebulę siekamy, przesmażamy na oleju razem z grzybami. Gdy kapusta jest już miękka, odsączamy ją na sicie, przekładamy na patelnię, dodajemy grzyby i cebulę i smażymy razem kilka minut, żeby składniki się połączyły. W czasie smażenie doprawiamy solą i pieprzem. Z mąki, wody i soli wyrabiamy ciasto. Rozwałkowujemy, wycinamy małą szklaneczką kółka. Na każde nakładamy trochę farszu i zlepiamy – najpierw tradycyjnie, jak pierogi, następnie łączymy ze sobą przeciwległe końce. Gotujemy 2-3 minuty w osolonym wrzątku.
Przepis na doskonały piernik z powidłami śliwkowymi
Składniki:
- 3 jajka
- 1 i 3/4 szkl mąki
- 1/2 szkl cukru
- 20 dag miodusztucznego
- 12,5 dag margaryny
- 3 łyżki śmietany
- 1,5 łyżki przyprawy do piernika
- 1,5 łyżeczki sody
- 1,5 łyżki kakao
Ponadto:
- powidło śliwkowe
Sposób przygotowania:
Białka oddzielić od żółtek. Margarynę utrzeć z cukrem, następnie ciągle ucierając dodawać po jednym żółtku. Następnie dodawać mąkę oraz kakao wraz z sodą oraz przyprawą do piernika oraz śmietanę i miód, ciągle wszystko razem ucierając. Białka ubić na sztywną pianę, dodać do ciasta i całość delikatnie wymieszać. Ciasto przelać do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i piec w temp. 180 st przez 50 min. Gdy ciasto wystygnie przeciąć go wzdłuż na 3 blaty i przełożyć powidłem śliwkowym. Gotowego piernika polać polewą.
grudzień 2015