Literacki Woodstock – relacja

Literacki Woodstock 2016 grafika

W dniach 27-31.07 ,we Wrocławiu-ŚWIATOWEJ STOLICY KSIĄŻKI UNESCO 2016, odbył się Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki , zorganizowany z okazji 10-lecia ruchu. Celem zlotu było uhonorowanie członków DKK z całej Polski przez zaproszenie ok.800 z nich wraz z Instytutem Książki na wielkie wydarzenie kulturalne – „Literacki Woodstock”.

Nasza biblioteka również skorzystała z tego zaproszenia i wysłała swojego przedstawiciela. Podczas tych kilku dni można było skorzystać ze spotkań z popularnymi pisarzami różnego rodzaju literatury, zarówno polskimi jak i zagranicznymi, wziąć udział w publicznych czytaniach i koncertach, jak również poznać mnóstwo klubowiczów, porozmawiać i wymienić się doświadczeniami.

Głównym punktem programu była gala wręczenia nagród Dyskusyjnych Klubów Książki dla najbardziej poczytnych pisarzy. Pomysłodawcy idei DKK, moderatorzy i klubowicze nie kryli wzruszenia, wspólnie podsumowując i dziękując sobie wzajemnie za 10 lat współpracy. Podziw i uznanie wyrazili również najbardziej popularni wśród klubowiczów pisarze 10-lecia. W kategorii literatury pięknej wyróżnieni zostali ex aequo Jacek Dehnel oraz Wiesław Myśliwski. Jacek Hugo-Bader otrzymał nagrodę w kategorii literatura faktu, natomiast Barbara Kosmowska była wiodącym pisarzem wśród książek dla dzieci i młodzieży.

Zwieńczeniem kilkudniowych spotkań z literaturą było sobotnie odśpiewanie na wrocławskim rynku przez profesjonalnych śpiewaków razem z nami, amatorami, Światowego Hymnu Książki UNESCO, po którym odbyło się spotkanie z Danutą Wałęsą.

Dziękujemy organizatorom i koordynatorowi wojewódzkiemu DKK Eli Niewiadomskiej za możliwość przeżycia tylu niezapomnianych chwil. Co widziałam, przekazuję. Jednak nie sposób opowiedzieć wszystkiego…To po prostu trzeba przeżyć…

Joanna Wieczór / 27-31.07.2016