Młodzieżowy DKK – Detektyw Fandorin na tropie

We wtorek, 15 marca, podczas spotkania Młodzieżowego DKK rozmawialiśmy o książce „AZAZEL” Borisa Akunina.

Jest to powieść detektywistyczna, pierwsza część serii o Eraście Fandorinie. W 2003 r. utwór był nominowany do nagrody Złoty Sztylet, przyznawanej przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej.

Jest rok 1876. Młody, 20-letni policjant moskiewski, Erast Fandorin, który z powodu utraty majątku i śmierci ojca musiał podjąć pracę, dowiaduje się o samobójstwie. Zamożny student publicznie – w parku – strzela sobie w głowę, a w testamencie cały majątek pozostawia Angielce lady Astair – przesympatycznej starszej pani, naprawiającej świat poprzez prowadzenie sieci esternat- domów dla sierot, w których dzieci otrzymują doskonałe wykształcenie i są ukierunkowywane na rozwój wrodzonych talentów. Fandorin, wietrząc w tym zagadkę, samodzielnie podejmuje śledztwo i naraża się na niebezpieczeństwo – ktoś czyha na jego życie. W poszukiwaniu prawdy jedzie do Londynu. Gdyby przypuszczał, jak wysoką cenę przyjdzie mu zapłacić za ujawnienie tajemnicy…

Zdania klubowiczek na temat książki były podzielone. Kiedy część z nich czytała ten kryminał retro z wielkim zainteresowaniem, inne nie mogły się odnaleźć w tym gatunku literackim. Wszystkim podobały się barwne i plastyczne opisy , które idealnie odzwierciadlają tamte czasy, dlatego pod tym względem polecamy lekturę, tym, którzy pragną przenieść się do wieku XIX.

Następne spotkanie 12 kwietnia, godz.14.30. Omawiać będziemy lekturę „OSKAR I PANI RÓŻA”, którą zaproponowała klubowiczka Patrycja Matuszak.

Joanna Wieczór / 15.03.2016