Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim

13 września 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim.

Kameralne spotkanie odbyło się w luźnej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani twórczością pisarza, toteż do autora mieli wiele pytań. Marcin Wroński (ur.1972) – lubelski pisarz i redaktor. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy”, wkrótce wydał powieść pijacko-przygodową „Obsesyjny motyw babiego lata”.

Ten z wykształcenia polonista, od połowy lat 80. aktywny pisarz, początkowo tworzył fantastykę, by w latach dziewięćdziesiątych zająć się literaturą trzeciego obiegu, zaś największe zainteresowanie czytelników przyniósł mu cykl retro kryminałów z komisarzem Zygmuntem Maciejewskim.

Realia tej serii osadzone są w Lublinie lat 30. i 40. Jak się dowiedzieliśmy, niedługo ma się ukazać kolejny tom przygód komisarza Maciejewskiego. Największe zainteresowanie było wokół osoby głównego bohatera i na tym skupiła się część dyskusji. Autor zdradził nam, że w pewnym momencie akcja książki przeniesie się do Zamościa. Wroński usłyszał także pytanie o to, jak postrzega samego siebie i swoją rolę w historii literatury. Zaprzeczył, jakoby był wybitnym pisarzem, który przeciera nowe szlaki i kształtuje nowe nurty. Porównał się do kogoś pomiędzy rzemieślnikiem a artystą.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI, realizowanego przez Instytut Książki.

Zapraszamy do Biblioteki po książki autorstwa naszego gościa.

Marcin Wroński 2017 banner