11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

“Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.”
Kardynał Stefan Wyszyński

11 listopada 2018 r. mieszkańcy gminy Cybinka uroczystą Mszą Św. w intencji ojczyzny, rozpoczęli obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości. Następnie pod tablicą “Pamięci Weteranów Walczących o Wolność i Niepodległość”, burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk, w krótkim przemówieniu, oddał hołd i szacunek poległym, którzy przelali swą krew, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Symboliczne wiązanki kwiatów złożyły delegacje władz gminy, kombatantów, harcerzy, strażaków, leśników, szkół gminnych, jednostek organizacyjnych, instytucji, organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych.

Po oficjalnej uroczystości, prowadzonej przez podharcmistrz Beatę Zięba, przy obecności pocztów sztandarowych, licznie zgromadzeni uczestnicy udali się do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury na koncert patriotyczny przygotowany przez zespół Antidotum oraz uczniów i absolwentów Społecznego Ogniska Muzycznego pod przewodnictwem p. Zbyszko Jatczaka.

Punktualnie o godzinie 12.00, jak w całej Polsce, tak i w wypełnionej po brzegi sali kinowej, rozbrzmiał hymn narodowy, najważniejsza pieśń każdego Polaka. Po pięknym, wzruszającym koncercie gości zaproszono na słodki poczęstunek. Dzień 11 listopada, uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości, był ostatnim punktem projektu “Kwiaty dla Niepodległej”, realizowanego przez Gminę Cybinka, M-GOK, PRO-EKO, BPMiG i Zespół Szkół w Cybince.

Podsumowaniem jest wydanie okolicznościowej broszury, upamiętniającej wszystkie wydarzenia, które odbyły się w ramach projektu.

Joanna Wieczór
15.11.2018 r.