Chłopcy malowani – poezja i proza Legionów Polskich

W ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 z programu dotacyjnego „Niepodległa”, serdecznie zapraszamy na kolejny punkt z naszego gminnego kalendarza obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości pn. „Kwiaty dla Niepodległej” – inaugurację wystawy „Chłopcy malowani – poezja i proza Legionów Polskich”, według scenariusza Justyny Polakowskiej.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w dniu 11 września o godz. 12.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince. W prezentowanych utworach znajdziemy nadzieje związane z wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie. Poetycka apoteoza Ojczyzny staje obok prozy koszarowego życia zniechęcającego niedostatkami. Motywacja do walki miesza się z żalem za utraconą młodością z jej radosnymi przywilejami. Oprócz ciekawych i przejmujących ilustracji, pełnych teksów poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnień piłsudczyków, będzie można obejrzeć również interesujące pamiątki rodzinne z tamtego okresu z kolekcji prywatnego właściciela oraz posłuchać ciekawej historii przetrwania tych rekwizytów.

Wystawę będzie można obejrzeć jeszcze w bibliotece do końca października br. w godz. od 9.00 do 17.00.

Chłopcy malowani - poezja i proza Legionów Polskich