Październikowe spotkanie DKK dla dorosłych

2 października 2018 w Bibliotece w Cybince odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematu do dyskusji dostarczyła lektura powieści Katarzyny Kołczewskiej pt. „Odzyskać utracone”.

Akcja powieści rozgrywa się kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, jednak w sercach bohaterów powieści jest ona ciągle żywa. Nie może to jednak dziwić – jak zapomnieć o okrucieństwie którego się doświadczyło? O bliskich , których się straciło? Jest rok 1950 , po dziesięciu latach z katorżniczej pracy na Syberii, Miranda wraca z zsyłki do rodzinnego miasta. Tylko że nie ma już dawnego życia , o którym przez okres zsyłki marzyła. Wszystko zmieniło się przez wojnę. Miranda obwinia o to swoją matkę. Obie kobiety nie potrafią się porozumieć . Mirusia czuje się źle w nowej rzeczywistości a Maria nie poznaje własnej córki, która przez te wszystkie lata stała się dla niej obcą osobą. Jedyne co je łączy to Januszek poważnie chory syn Marii. Miranda dowiaduje się szczegółów z życia rodziny podczas wojny. Kobiecie trudno się pogodzić z prawdą.

Lektura powieści inspirowana prawdziwymi wydarzeniami dostarcza wiele czasami sprzecznych emocji. „Odzyskać utracone” to lektura godna polecenia. Klubowiczki polecają!

Hanna Sawa
02.10.2018 r.

Link do galerii zdjęć: https://www.facebook.com/BibliotekaCybinka/posts/331932194207696?__tn__=-R