Przepiękny koncert Chóru Kameralnego „Adoramus”

12 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Cybince odbył się uroczysty koncert Chóru Kameralnego „Adoramus” pod dyrekcją dr Barbary Weiser – Lada. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka. Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”.

Wszyscy goście zostali przyozdobieni przez młode wolontariuszki przepięknymi ręcznie robionymi kotylionami narodowymi. „Niepodległa – to jedno słowo, w którym mieściły się marzenia Polaków przez 123 lata zniewolenia…” – tymi słowami dyrektor MGOK Ewelina Skórska zainaugurowała to podniosłe spotkanie, które miało na celu przypomnienie jednej z najważniejszych dat w dziejach Polski – rok 1918, kiedy to nasi przodkowie z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo, poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka – swoje życie.

Po powitaniu uczestników, wśród których byli również nasi ukochani 100-latkowie Gminy Cybinka oraz władze Gminy Cybinka, Pani Dyrektor przytoczyła cenne słowa z listu Wojewody Lubuskiego oraz przedstawiła zespół Adoramus jako niekwestionowaną gwiazdę na scenie muzycznych dokonań na przestrzeni ostatnich 30 lat. Głos również zabrała Przewodnicząca Rady Miejskiej – Anna Śliwińska.

Chór działając od 1991 roku, ma na swoim koncie udział w licznych festiwalach i konkursach, w których zdobywał prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Mieszkańcy naszej gminy i zaproszeni goście z pobliskich powiatów mieli okazję usłyszeć i zaśpiewać wraz z chórem pieśni patriotyczne z owych czasów. Muzyczne świętowanie było i jest istotnym czynnikiem cementującym naszą kulturę i patriotyzm. Historia pokazuje jak wiele razy muzyka i wspólne śpiewanie łączyły nas i wzmacniały tożsamość narodową, zagrzewały do boju i podnosiły na duchu w ciężkich czasach. Pamiątki polskiej kultury muzycznej i wciąż żywe pieśni patriotyczne wzbogacające nasze dziedzictwo kulturowe są świetnym pretekstem do wspólnej zadumy nad wartościami tak fundamentalnymi jak wolność i niepodległość .”Już starożytni mawiali, że muzyka łagodzi obyczaje, przywraca porządek i ład. Przekazuje cały wachlarz emocji, dlatego muzyka jest dziś jednocześnie sztuką i rozrywką” – wspomniane z listu słowa Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka w pełni oddają nastrój i siłę kilku zdawałoby się prostych dźwięków tamtych lat.

Na zakończenie koncertu Burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk gorąco dziękując, wręczył przepiękny kosz biało-czerwonych kwiatów na ręce Dyrektora chóru. Po koncercie zaproszono na biesiadę okolicznościową w foyer, gdzie można było obejrzeć również wystawę „Chłopcy Malowani – poezja i proza Legionów Polskich”.

Koncert dofinansowany został ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Tekst: MGOK Cybinka