Maj miesiącem bibliotek

MAJ – MIESIĄC BIBLIOTEK zakończyliśmy lekcjami bibliotecznymi dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Cybince.

W „Spotkaniu z legendą” uczestniczyła k. II B z wychowawcą, p. Anną Halusiak. Uczniowie dowiedzieli się, co wyróżnia ten gatunek od pozostałych, jak powstaje legenda i jakiej tematyki najczęściej dotyczy.

Dzieci, za pomocą teatrzyku Kamishibai, wysłuchały „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie” oraz wykonały pracę plastyczną, przedstawiającą postać ze znanego im utworu.

W „Krainę wierszy Jana Brzechwy” wyruszyli z kolei uczniowie kl. I a i I b, z p. Agnieszką Dworak i Izabelą Wojtkiewicz.

Spotkanie rozpoczęliśmy od rozwiązania krzyżówki, której hasłem był Jan Brzechwa. Podczas zajęć dzieci poznały ciekawostki z życia poety, po czym wspólnie przeczytaliśmy znany wszystkim wiersz „Kaczka – dziwaczka”. Wyjaśniliśmy sobie znaczenie tytułu, odpowiedzieliśmy na pytanie, czy dziwactwa bohaterki komuś szkodziły czy przeszkadzały. Podczas rozmowy uczniowie stwierdzili, że wydawanie o kimś opinii tylko na podstawie wyglądu, może być bardzo krzywdzące.

Wybór właśnie tego utworu miał na celu zwrócenie uwagi na możliwość skrzywdzenia drugiej osobowy przez pochopne wydanie opinii o niej oraz podkreślenie wagi tolerancji i akceptacji.

Joanna Wieczór,
03.06.2019 r.

Link do galerii zdjęć: https://www.facebook.com/BibliotekaCybinka/posts/459279688139612?__tn__=-R