Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi, obchodzone 2 kwietnia, na pamiątkę urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Tegoroczne święto, którego tym razem gospodarzem jest Litwa, przebiega pod hasłem „Książki pomagają nam zwolnić”.

Biblioteka Miejska w Cybince również włączyła się w obchody tego wydarzenia, organizując z tej okazji zajęcia dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej w Cybince, z wychowawcą, p. Izabelą Wojtkiewicz. Dzieci na wstępie poznały źródło pochodzenia święta oraz wysłuchały uroczystego listu, wystosowanego na tę okoliczność, do ludzi z całego świata przez obywatela Litwy.

Za pomocą krótkiej prezentacji multimedialnej, poznały ciekawostki z życia i twórczości słynnego baśniopisarza, przypominając sobie tytuły utworów, które doskonale znają. Wysłuchali baśni „Len” mówiącej o tym, jak z małej roślinki powstała kartka papieru, będąca częścią mądrej książki. Uczestnicy chętnie opowiadali również o swoich ulubionych książkach oraz odgadywali zagadki dotyczące bajkowych postaci, które na koniec przedstawili za pomocą rysunku.

To było bardzo miłe spotkanie. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało naklejkę z hasłem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – „Czytanie mądra rzecz!”

Dziękuję dzieciom i wychowawcy za piękny prezent!

Zapraszamy do biblioteki!

Joanna Wieczór,
03.04.2019 r.

Link do galerii zdjęć: https://www.facebook.com/BibliotekaCybinka/posts/424661518268096?__tn__=-R