Światowy Dzień Pluszowego Misia

Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci. Kto z nas nie miał w dzieciństwie swojej ukochanej maskotki, takiej, bez której nie można było zasnąć, która była powiernikiem naszych największych sekretów…?

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym globie 25 listopada. Nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada  rocznica powstania  maskotki.

Znacie historię tej zabawki?

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Najbardziej popularne to : Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem.

W naszej bibliotece, co roku obchodziliśmy to święto z przedszkolakami, którzy przychodzili do nas ze swoimi ulubionymi przytulankami. Było gwarno i radośnie. Niestety, ze względu na obecną sytuację, nie możemy dziś się wspólnie bawić i z tego powodu nasze biblioteczne misie są dziś bardzo smutne. Może chciałbyś je pocieszyć i złożyć życzenia z okazji ich święta?

Kochani rodzice! Spróbujcie celebrować wspólnie z dziećmi dzisiejsze święto w domu.
Wśród mnóstwa pomysłów zabaw na tę okoliczność znaleźć można jedzenie miodu bez użycia rąk, pieczenie miodowych ciasteczek dla misia, czy „Stary niedźwiedź mocno śpi”… Możemy postać dzisiejszego bohatera  rysować, wyklejać, malować, wyklejać, tworzyć na wiele sposobów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności.

Poniżej jeden z przykładów:

A może nauczycie się i wspólnie zaśpiewacie piosenkę o misiu…?

Życzymy udanego, radosnego świętowania!

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece 2020
Dzień Pluszowego Misia w bibliotece 2 2020